Ako som spoznal Andreja Kisku ako študenta

Autor: Libor Bezak | 25.3.2014 o 14:05 | (upravené 25.3.2014 o 14:10) Karma článku: 17,36 | Prečítané:  2913x

Bolo to pred už pre viac než 30-timi rokmi - na jeseň 1983. Prestúpil som práve z Košickej VŠ, kde som študoval 2 roky na elektrofakulte, do Bratislavy, aby som pokračoval v štúdiách bližšie k domovu (Prievidza). V septembri som prišiel do Bratislavy na zápis do 3. ročníka. Škola začínala nasledujúci deň, ale bohužial, ja som nedostal internát a nevedel som, kde prespať. Bratislavu som poznal len z niekoľkých výletov, nikoho som tu nepoznal a  ako študent -  bez peňazí. Bezradne som postával na chodbe v škole a úpenlivo rozmýšľal, kam sa na noc uchýliť. Hlavou mi blúdili myšlienky na čakáreň na stanici, park,... Zavrhoval som jeden nápad za druhým a čakal, kým sa udeje nejaký zázrak, ktorý ma z tejto nezávidenia hodnej situácie vytrhne a pomôže mi v núdzi.

Zrazu som zbadal povedomú tvár - spolužiak Marián z Popradu, ktorý prestúpil o rok skôr z Košickej VŠ do Bratislavy. Tak sme sa pozdravili a keď som mu povedal, že nemám kde prespať, bez váhania mi navrhol, že môžem bývať u nich - na internáte Átriákoch v Mlynskej Doline, kde býval na izbe spolu s kamarátmi z Popradu. Tak som spoznal Andreja Kisku - bol jedným zo 4 študentov, ktorí bývali v malej izbe a ktorí ma úplne samozrejme prijali medzi seba i napriek tomu, že ma videli prvý krát v živote (okrem Mariána, ktorý ma poznal). Chlapci mi zohnali prístelok a uskromnili sa, aby som ja mohol bývať s nimi v malej izbe. Nielen to, keď niektorý z nich šiel domov, ponúkol mi i svoju postel, aby som nemusel na zemi na matraci spať. To celé trvalo asi mesiac, kým sa mi podarilo zohnať internát a mohol sa odsťahovať, takže som mal možnosť trochu spoznať tých študentov EF z Popradu. Okrem Mariána, s ktorým sa stretávam v Bratislave dodnes, som sa s nikým okrem Andreja Kisku (náhodne 2x) viac nestretol a moc si z toho Septembra 1983 už nepamätám. Jedno však predsa - Andrej Kiska (od ktorého som si požičiaval gitaru) už vtedy pri občasných debatách na politické témy, k môjmu údivu obhajoval niektoré sociálne idey o pomoci chudobnejším, odkázaným..., ktoré vtedy patrili skôr do slovníka komunistických bossov, ktorý som ja automaticky, z nechuti ku všetkému komunistickému un-block zavrhoval. Andrej to však myslel vážne, nie ako frázy, omieľané komunistami.

Čo dodať záverom ? - hádam len toľko : Vďaka Marián, Andrej, (+ ďalší 2, ktorých mená som bohužial zabudol) za pomoc a nezištné poskytnutie strechy nad hlavou v čase núdze.

P.S.:

K Andrejovi Kiskovi toľko : Andy (ako sme ho volali) sa nezmenil - sociálne idey a ochota pomôcť tým, čo to potrebujú, mu ostali. Ja mu v tom držím palce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?